A váll anatómiája

Bizonyára sokan tapasztalták már, hogy megerőltetés, trauma hatására, de akár ok nélkül is bekövetkezhet a váll fájdalma. A fájdalmas karmozgások miatt pihentetjük, kevesebbet használjuk a karunkat. Az esetek többségében enyhül is a fájdalom, de valójában nem oldódik meg a probléma. Ahhoz, hogy pontosan megértsük a vállal kapcsolatos problémákat, ismernünk kell a váll anatómiai viszonyait.

A váll anatómiája

 

A váll testünk legnagyobb tartományban mozgatható ízülete, mely nem jöhetne létre a szomszédos ízületek segítsége nélkül. A váll nem egy, hanem öt ízületből álló komplexum. 3 csont vesz részt ezen ízületek alkotásában: a kulcscsont (clavicula), a lapocka (scapula) valamint a felkarcsont (humerus).

A váll anatómiai részeit a következő ízületek adják:

  • Vállízület – articulatio humeri
  • Deltoideus alatti ‘ízület’ – art. subdeltoidea
  • Scapulo-thoracalis összeköttetés
  • Art. sternoclavicularis
  • Art. acromioclavicularis

A vállízület / Art. humeri

Az emberi test legmozgékonyabb ízülete a váll. A vállízületet a felkarcsont és a lapocka ízesülése adja. A felkarcsont feje (caput humeri) és a lapocka ízületi árka (cavitas glenoidalis) alkotja. Az ízületi tok laza. A lapockán található ízületi vápa nagyon sekély, így izmok, szalagok – legfontosabb a lig. coracohumerale – és egy porcos gyűrű (labrum glenoidale) segít megelőzni az ízület kificamodását. A porcos gyűrű mélyíti a vápát, amely növeli az ízület stabilitását. Az ízület stabilizálásában 4 izom együttese, az úgynevezett rotátor köpeny is részt vesz. A rotátor köpeny izmai: a m. supraspinatus, a m. infraspinatus, a m. subscapularis és a m. teres minor. Ezek az izmok a lapockáról erednek és a felkarcsont fejét elől, felül, hátul köpenyszerűen beborítva a felkarcsonton tapadnak, ezzel biztosítva a kar rotációs mozgását és a ficamok megelőzését. Az izomköpeny csak az ízület alatt hiányos. A rotátor köpeny sérülése nagyon gyakori.

A vállízület mozgásai:

  • Flexio – extensio (hajlítás – feszítés/nyújtás)
  • Abductio – adductio (távolítás – közelítés)
  • Kifele – befele rotatio (forgás)
  • Circumductio (körzés)

Art. subdeltoidea

Nem anatómiai, hanem fiziológiai ízület. Két egymáson elcsúszó felület alkotja.

Scapulo – thoracalis összeköttetés

Ez sem anatómiai ízület. A lapocka és a mellkasfal kapcsolódik egymáshoz izmok és kötőszövetek által

Art. sternoclavicularis

Ez az ízület a kulcscsont szegycsonti végénél található. A szegycsont (sternum) és a kulcscsont (clavicula) ízesülése révén jön létre. A két felszín között egy rostporcos lemez található. Az ízületi tok erős, de két szalag is megerősíti.

Az ízületben létrejövő mozgások:

  • Elevatio – depressio (váll emelése – süllyesztése)
  • Protractio – retractio (váll előre – hátra mozgatása)
  • Rotatio
  • Circumductio

Art. acromioclavicularis

A kulcscsont felkar felé eső vége és a lapocka nyúlványa (acromion) közötti ízesülésből jön létre. Két szalag – a lig. acromioclaviculare és a lig. coracoclaviculare – erősíti a gyenge ízületi tokot. A két csont között csak korlátozott elmozdulás jöhet létre.

    Comments are closed.

    Kapcsolat








      Elfogadom az adatvédelmi szabályzatot.


      Fizio-torna Gyógytorna Központ

      Fizio-torna - Gyógytorna központ